HİZMETLER

 Kromaj Kaplama uygulamaları çelik, paslanmaz çelik, çelik döküm, pik döküm gibi malzemeleri olduğu gibi başta alüminyum olmak üzere bakır, pirinç gibi demir dışı metalleri ve püskürtme metal kaplanmış yüzeyleri de kapsar. Sert Krom kaplanan parçalar yalın halleri ile kullanıldıkları gibi istenen değerlere göre taşlanarak ve parlatılarak da kullanılırlar. 

Bazı durumlarda kumlama ile daha pürüzlü yüzeyler elde edilir. Endüstriyel Sert krom banyolarında istenen sertlik ve krom kaplama hızını veren yüksek vasıflı elektrolit kullanılır. Kromaj Kaplama nın yapısı ve değerleri düzenli olarak kontrol edilir.Neden Kromaj Kaplama?

  • Kromaj Kaplama sonucu Korozyona karşı koruma dayanıklılığının artırılması,
  • Kromaj Kaplama sonucu Dekoratif amaçlarla daha iyi bir görünüm,
  • Kromaj Kaplama sonucu Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığının artırılması
  • Kromaj Kaplama sonucu Kalıpların ve piston yataklarının darbelere karşı dayanıklılığın artırılması

 

 KROMAJ KAPLAMA TEKNİKLERİ

Metal Kromaj kaplama prosesleri metali korozyona karşı koruma, yüzey pürüzlülüğünü en aza indirme, yüzeyde maksimum sertlik ve dayanma elde etme ve ayrıca hoş bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır. Bu nedenle mekanik parlatma işlemleri ve elektroliz yöntemleri ile kromaj kaplama uygulanmaktadır. 

Elektroliz Kromaj kaplama yönteminde elektrolitik yolla organik ve kimyasal materyaller kullanılarak kaplama metalinin kimyasal değişiminden faydalanılır. Makine, elektrik ve mobilya sanayinde kullanılan metal aksamlar ,terminaller, klipsler, menteşeler, sigorta kafaları, topraklama sacları, kalıp parçaları, cam menteşeleri, civatalar gibi çok çeşitli malzemeler genelde korozyona karşı dayanıklılık, sertlik, aşınmaya karşı direnç elde etme ve hoş bir görünüm sağlamak için kromaj kaplama yöntemine tabi tutulurlar. 
 
KROMAJ VE NİKEL KAPLAMA TEKNİKLERİ 1.ELEKTROLİTİK YOLLA METAL KAPLAMACILIĞI 1.1.Giriş Metal Kromaj kaplama prosesleri metali korozyona karşı koruma ,yüzey pürüzlülüğünü en aza indirme, yüzeyde max. sertlik ve dayanma elde etme ve ayrıca hoş bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır. Bu nedenle mekanik parlatma işlemleri ve elektroliz yöntemleri ile Kromaj kaplama uygulanmaktadır. Kromaj kaplama yönteminde elektrolitik yolla organik ve kimyasal materyaller kullanılarak kromaj kaplanacak metalin kimyasal değişiminden faydalanılır.

Makine, elektrik ve mobilya sanayinde kullanılan metal aksamlar ,terminaller, klipsler, menteşeler, sigorta kafaları, topraklama sacları, kalıp parçaları, cam menteşeleri, civatalar gibi çok çeşitli malzemeler genelde korozyona karşı dayanıklılık, sertlik, aşınmaya karşı direnç elde etme ve hoş bir görünüm sağlamak için Kromaj kaplanırlar.

Tarihçe 
Elektrolitik yolla Kromaj kaplamacılığı 1843 yılında başlar. R. Boettper ilk nikel kaplamayı yapar. Banyo terkibi nikel sülfat ve amonyum sülfattır. 1849 da ilk olarak ticari anlamda nikel kaplamacılığı başlar. Gittikçe yeni terkipler geliştirilir. Karbonlu anotlar kullanılmaya başlanır. 1912 de İngiltere de ilk parlatıcı kullanılır. 1915 ten sonra gelişmeler hızla artar. Watts ve De Verter özellikle kromaj kaplamanın kalite kontrolü üzerinde durdular. 1935 te Thompson pH kontrolünün önemini belirtti. Modern parlak nikel banyolarının ticari anlamda değer kazanması ve kullanılmasını Schlötter başlattı. Daha sonra birçok gelişmeler oldu. İlk kromaj kaplamayı 1843 te Antoine Clesar Becquerel uyguladı. Kitabında krom klorür (CrCl3) ve krom sülfat Cr2(SO4)3 kullandığını belirtmektedir. Kromik asit çözeltisinden ilk kromaj kaplama 1856’ da Geuther tarafından yapıldı. 1919 – 1924 yıllarında Sargeut çok çalıştı ve kromik asit çözeltisinin pratik ve uygunluğunu kitabında belirtti.

1.2.Genel Bilgiler
Elektrolitik olarak metalik bir eşyanın başka bir metal tabakasıyla kaplanması şu amaçlarla yapılır :

1 - Korozyona karşı koruma dayanıklılığının artırılması,

2 - Dekoratif amaçlarla daha iyi bir görünüm,

3 - Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığının artırılması

4 - Kalıpların ve piston yataklarının darbelere karşı dayanıklılığın artırılması için.

Diğer bir metal kaplama şekli de ergimiş çinko içerisinde daldırma yolu ile yapılan galvanizlemedir. Konumuz elektrolitik yol ve doğru akımla yapılan kaplamadır. Bu usül de temel metale tutunma ve dayanıklılık bakımından en tercih edilenidir. Bu teknik bugün o kadar ilerlemiştir ki ABS (Akrilnitril – Butadion – Stirol) cinsi plastiklerin (ki bunlar iletken değillerdir) bazı ön işlemlerden sonra iletken hale getirilerek istenilen kaplamalarla (bakır, nikel, krom, altın, sarı ve gümüş) kaplanmaları kabil olmaktadır. Bu kaplama cinsleri sadece dekoratif amaçlı ve ince kaplamalardır. Kaplanacak parçalar radyo, televizyon düğmeleri, küçük panolar ve bijuteride kullanılan parçalardır. Bu plastikler enjeksiyon makinelerinde şekillendirildikten sonra iletken hale getirilerek istenilen kaplama yapılabilir.

Prensip 
Bir metal yüzeyinin elektrolitik olarak kaplanmasında, yüzeyi kaplanacak olan cisim uygun bir elektrolite batırılır ve katot olarak kullanılır. Anot ise çöken metalden (kaplama cinsine göre çinko, bakır, nikel, kalay vs.) ve yüksek safiyette (%99.998) olmalıdır. Krom kaplamada ise çözünmeyen kurşun anot (%7 Sn + %93 Pb) kullanılır. Elektrolitik yolla kaplamada kullanılan akım doğru akım olup düşük voltajlıdır.